Ürün Sepetinize Eklendi !
Şart
Sepetim 0,00 TL

Server Lisansları

14 Ürün Bulundu
ÜRÜN FİLTRELE

Server Lisansları

Microsoft Windows Server OS ( işletim sistemi ), hizmetleri birden çok kullanıcıyla paylaşmak ve veri depolama, uygulamalar ve kurumsal ağlar üzerinde kapsamlı yönetim denetimi sağlamak üzere tasarlanmış bir dizi kurumsal sınıf sunucu işletim sistemidir.

Windows Server, herhangi bir Windows Server işletim sistemi ailesi tarafından kurulan, işletilen ve yönetilen her tür sunucu örneğini ifade eder. Windows Server, standart bir sunucu işletim sisteminin aynı yeteneğini, özelliklerini ve çalışma mekanizmasını sergiler ve sağlar ve Windows NT mimarisini temel alır.

Windows Sunucu Sürümleri

İlk çıkarılan Windows server sürümü “Windows NT 3.1”dir. Bu sürümün ardından NT adı altında 3.5 ve 4.0 versiyonları çıkmış, sonrasında Windows 2000 Server çıkmıştır. Bundan sonraki bütün sürümler ise Windows Server olarak adlandırılmıştır.

Windows Sunucu Kullanmanın Avantajları

Windows işletim sistemini kullanmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Yönetim verimliliği yüksek bir sunucudur.
  • Aktif ve sürekli kullanılabilir durumdadır.
  • Esnek depolama imkânı bulunur.
  • Uzaktan erişim, mobil destek, yedekleme imkânı
  • Kullanıcı dostu arayüz vardır.

Windows İşletim Sistemi ve Windows Sunucusu Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki program arasındaki önemli farklar aşağıda belirtilmiştir. Lütfen ihtiyaçlarınıza daha uygun programı kullanın. Ancak seçiminizi yaparken, sistemi onarmak, taşımak veya kurtarmak için kullanılabilecek zamanı ve kaynakları göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Windows Sunucusunun Bellek Desteği Windows İşletim Sisteminden Daha Yüksek:

Bellek desteği, ikisi arasındaki temel farklardan biridir. Windows sunucusu, Windows işletim sisteminden daha fazla belleği destekler. Windows sunucusunun farklı sürümlerinin belirgin bir bellek sınırı vardır.

Windows Server'ın Donanım Kullanımı Çok Etkilidir:

Windows sunucularının son kullanıcıları, son kullanıcıları genellikle ev tabanlı masaüstü bilgisayarlar veya küçük işletmeler olan Windows işletim sistemine kıyasla genellikle büyük şirketler veya kuruluşlardır. Bu nedenle Windows sunucusu donanımını, özellikle de CPU'sunu çok etkin bir şekilde kullanır. Windows sunucusunu kullanıyorsanız, ekipmanınızı tam potansiyeliyle kullanıyorsunuz.

Widows Server, Windows İşletim Sisteminden Daha Fazla Ağ Bağlantısını Destekler:

Windows işletim sistemi yalnızca 10 veya 20 bağlantıya kadar işleyebilir, ancak Windows sunucusunun bu konuda çok daha yüksek bir kullanımı vardır. Bazı sunucular 65535 bağlantıya kadar işleyebilir.

Arka Plan ve Ön Plan Görev Önceliği:

Windows sunucuları, ön planda gerçekleştirilen işlevlere kıyasla arka planda gerçekleştirilen görevlere öncelik verecek şekilde tasarlanmıştır. Windows işletim sisteminde varsayılan olarak ön plan etkinliklerine öncelik verilir. İhtiyaçlarınıza göre öncelik değiştirilebilir olsa da, yine de ikisi arasındaki performans farkı önemlidir.

Maliyet:

En belirgin fark maliyettir. Windows işletim sistemi, Windows sunucusu kadar pahalı değildir. Windows sunucusunun lisansı işletmeler için tasarlanmıştır ve buna göre fiyatlandırılır.

Windows Server'da Ekstra Özellik Yok:

Windows sunucusu, enerjisinden ödün veren özelliklerden hoşlanmaz. Açıkçası, profesyonel kuruluşlar için tasarlanmıştır. Örneğin, Microsoft Edge ve Microsoft mağazası, Windows sunucusunda görülemez.

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et