35 Ürün Bulundu
MARKALAR
MODELLER
STOK DURUMU
FİYAT ARALIĞI

Notebook Adaptörleri

Size Özel Fiyatımız

363,69 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

270,74 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

344,49 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

429,93 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

383,29 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

337,83 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

416,60 TL

- +

Laptop Adaptörleri

Elektronik cihazlar için bir güç kaynağıdır. AC adaptörü veya şarj cihazı olarak da adlandırılan notebook adaptörleri, bir duvar prizine takılır ve AC'yi tek bir DC voltajına dönüştürür. Bilgisayarlar birden fazla DC voltajı kullanır ve güç adaptörü bir dizüstü bilgisayarın güç kaynağının harici parçasıdır. Dizüstü bilgisayar adaptörünün işlevi, dizüstü bilgisayarınızın pilini şarj etmek için bu hazır AC'yi DC'ye dönüştürmektir.

Notebook Adaptör Özellikleri

Dizüstü bilgisayar şarj cihazları evrensel amper uyumluluğuna sahiptir. 15-24V aralığı gibi farklı güç seviyelerinde çalışan elektronik cihazlar için farklı adaptör alternatifleri bulunmaktadır. Dizüstü bilgisayarlar gibi elektronik cihazların altında, cihazın hangi voltaj aralığında çalışabileceği bilgisi vardır. Bu güç aralığının dışındaki bir adaptörün cihaza bağlanması ciddi sorunlara neden olabilir. Dizüstü bilgisayarın içinde gereksiz yere yüksek elektrik akımı; ekran kartı, ses kartı, işlemci ve anakart gibi hayati parçaların kısa devre yapmasına ve yanmasına neden olabilir.

Notebook Adaptör Seçiminde Dikkat Edilecekler

Laptop adaptör seçiminde dikkate alınması gereken bazı önemli faktörler:

  • Watt
  • Gerilim
  • Amper
  • Konektör Pin tipi

Bir adaptörün voltajı ve gücü, dizüstü bilgisayarın gerekli voltajıyla eşleşmelidir. Watt, dizüstü bilgisayarın (pilin) ​​desteklediği temel güç olduğu için önemlidir. Adaptörün üzerinde watt, voltaj ve amper bilgilerini gösterir.

Konektör ucu; konektör yuvarlak küçük pim, yuvarlak büyük pim vb. gibi farklı dizüstü bilgisayarlar için değişiklik gösterebilir. Silindirik konektör uçları bir dizüstü bilgisayar aygıtı için en yaygın kullanılan tiptir. Günümüzde birçok hızlı şarj ve modern cihaz, düz USB-C tipi pinlerle birlikte gelir.

Laptop adaptörü satın alırken her zaman önce dizüstü bilgisayar model numarasını ve güç gereksinimlerini kontrol etmelisiniz. Bunun için bilgisayar etiketini (genellikle dizüstü bilgisayarınızın arkasında bulunur) veya şarj cihazının adaptörünün etiketini karşılaştırmalısınız.

Pin Tipi: Tüm dizüstü bilgisayarlarda güç için farklı pin soketleri bulunur. Ayrıca güç adaptörleri farklı pin boyutlarıyla gelir, bu nedenle ilk şey, güç adaptörü pininin dizüstü bilgisayar güç pin soketiyle eşleştiğinden emin olmaktır.

Bir güç adaptörü için konektördeki pin boyutunu bulmak için gereken iki parametre vardır. Birincisi pimin dış çapı, ikincisi pimin iç çapıdır. Her ikisi de mm cinsinden ölçülür ve iyi bir hassas terazi yardımıyla ölçebilirsiniz.

Örneğin; 5.5mm ve 2.5mm pin boyutunda bir konektörünüz var. Burada 5.5 mm pimin dış çapı ve 2.5 mm iç çapıdır.

Giriş Gerilimi: Giriş voltajı, güç adaptörünüze sağlanan voltajdır. Genellikle 100V-240V dir. Bu yüzden satın aldığınız adaptörün bu değere sahip olduğundan emin olun. Giriş voltajı her zaman AC'dir (Alternatif Akım). Voltaj Volt (V) cinsinden ölçülür.

Çıkış Voltajı: Çıkış voltajı, güç adaptörü tarafından sağlanan voltajdır ve her zaman DC'dir (Doğrudan Akım). Çıkış voltajının, belirli dizüstü bilgisayar modeli için belirtilen çıkış voltajıyla eşleştiğinden emin olun.

Akım: Dikkat edilmesi gereken en önemli şey akımdır ve Amper (A) ile ölçülür. Uyumlu güç adaptörünün akımının (A) dizüstü bilgisayarın gerektirdiği akımla eşleştiğini görmelisiniz. Bu, dizüstü bilgisayarınızın kılavuzuna başvurabilir veya eski veya hasarlı orijinal güç adaptörünüzde belirtilen değere bakabilirsiniz. Bu değer değiştirilmemelidir, aksi takdirde dizüstü bilgisayarınızın bileşenlerine zarar verebilirsiniz.

Güç (Watt)

Bu, dizüstü bilgisayar adaptörünüz tarafından tüketilen güç miktarıdır ve Watt (W) cinsinden ölçülür. Çıkış voltajını ve akımını doğru bir şekilde eşleştirdiyseniz, orijinal güç adaptörünüzle aynı olacağı için bu değeri eşleştirmenize gerek yoktur. Güç hesaplama veya watt hesaplama şu şekilde yapılır:

Güç (w)= Gerilim (v) x Akım (I)  yani, P (W) = V. I

Örnek olarak 19 volt ve 3.42 amper adaptörü için güç şu şekilde hesaplanır: P = 19 x 3.42 = 64.98 = 65 W (yaklaşık).

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et