151 Ürün Bulundu
MARKALAR
MODELLER
STOK DURUMU
FİYAT ARALIĞI

Hafıza Kartları

Size Özel Fiyatımız

358,42 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

2.041,24 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

949,29 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

876,58 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

4.579,57 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

509,02 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

646,11 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

597,63 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

209,81 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

404,51 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

201,81 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

184,77 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

392,59 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

864,65 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

188,04 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

187,16 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

705,71 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

444,25 TL

- +

Hafıza Kartları Nedir?

Bir hafıza kartı esas olarak cep telefonlarında, kameralarda ve diğer taşınabilir ve el cihazlarında birincil ve taşınabilir flash bellek olarak kullanılır. PC Kartları (PCMCIA), ticari amaçlarla tanıtılan modern bellek kartlarından biriydi. Bir bellek kartı, kalıcı ortam depolaması sağlamanın yanı sıra geleneksel sabit sürücülerde bulunanlar gibi mekanik sorunların olmasını azaltan katı hal ortam teknolojisini de kullanır.

Hafıza kartlarının en popüler biçimlerinden bazıları şunlardır:

  • MicroSD Kart
  • SDHC Kart
  • SDXC Kart
  • Secure Digital (SD) Kart
  • CompactFlash (CF) Kart
  • SmartMedia Kart
  • Memory Stick Kart
  • MultiMediaCard (MMC) Kart

Hafıza Kartı Nasıl Çalışır?

Mobil cihazlarda ve kameralarda kullanılan en yeni hafıza kartı, adından da anlaşılacağı gibi içinde hareketli parça olmayan sabit bir cihaz olan Katı Hal cihazı olarak sınıflandırılmıştır. Hafıza kartlarından önce icat edilen diğer hafıza depolama cihazlarıyla karşılaştırıldığında, kart çalışmasını daha az karmaşık hale getirir ve beraberindeki performansla birlikte hızı artırır. Bellek kartlarının dâhili kurulumu, flash bellek depolama ve işlemeyi daha yüksek verimlilikle gerçekleştirebilen bir devre sisteminden oluşur.

Hafıza Kartının Kullanım Alanları

Cep telefonları: Cep telefonlarında ve diğer PDA cihazlarında, oluşturulan genişletilebilir bir hafıza depolama tesisi için hafıza kartları kullanılabilir. Mobil cihazlar günümüzde kamera, SMS, MMS, video kayıt, veri paylaşımı gibi pek çok özellik ile geldiği için dâhili hafızası yeterli olmayacaktır. Bu nedenle cihazlara ek bir hafıza kartı yuvası sağlanır. Kullanıcı istediği zaman ve istediği hafıza kapasitesine sahip kendi kartını takabilir.

Dijital Kameralar: Dijital Kameralar, resim yakalama, video kaydetme, hareketli görüntü oluşturma, veri paylaşma özellikleriyle birlikte dijital olarak üstün özelliklere sahiptir. Cihaz bunun gibi çeşitli gelişmiş özelliklerle birlikte geldiğinde fotoğraf ve video gibi yeni oluşturulan tüm verileri yakalamak için yüksek hızlı bellek birimleri gerektirecektir.

Kişisel Bilgisayar/Dizüstü Bilgisayar: Kişisel bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan hafıza kartları, bilgisayarın kendi hafızası belirli bir kapasiteye sahip olacağından sistem hafızasını verimli bir şekilde yönetmek için kullanılabilir. Yeni bir bellek kartı eklemek, bilgisayar sisteminin genel depolama alanını verimli bir şekilde ve önemli ölçüde daha yüksek performans oranlarıyla geliştirmeye yardımcı olur.

Micro SD Kart

Hafıza kartının bir çeşidi olan 11 mm x 15 mm x 1 mm ölçülerine sahip olarak üretilmiştir. Hızla gelişen dijital dünyada bir gereklilik haline gelen Micro SD kartlar çoğu hafıza kartları gibi fotoğraf, video gibi dosyaların depolanmasını sağlar. Adından da anlaşılacağı gibi mikro boyutlarda olan Micro SD kartların kapasitesi boyutlarının aksine daha geniştir. 8 GB’dan 256 GB’a kadar hafıza kapasitesine sahiptir ve Micro SD kart modelleri evde, okulda kısacası her yerde kolaylıkla taşınabilir.

SD Kart Okuyucu

SD kart okuyucu, SD kartınıza aktaracağınız verilerin bir cihazdan yüksek hızla aktarılmasını sağlar. Aslında SD kart okuyucuları herhangi bir elektronik cihazın kablo setinin yıpranmaması adına alternatif olarak kullanılır. Kart okuyucularında her bir hafıza kartı için farklı yuvalar bulunur. Çoklu kart okuyucuları CompactFlash (CF), SD kart ya da Micro SD kartları için birden fazla yuvaya sahiptir.

SD Kartları Üzerindeki Bazı Terimlerin Anlamları

SD ve Mikro SD bellek kartları üzerinde U1, U2, U3 ve C2, C4, C6, C10 gibi terimlere rastlayabilirsiniz. “U” Ultra High Speed teriminin kısaltmasıdır, C ise Class yani SD kartın sınıfını temsil eder. “C” harfi ve sayı standart hızlar, “U” harfi ve sayılar ise Ultra hızlı belleklerdeki hızlardır.

Bir kartın üzerinde hem “U”, hem “C” bulunmasının sebebi kullanıcılara U sınıfı belleklerin daha düşük kayıt hızları için de kullanılabileceğini göstermek içindir. Kameranız destekliyorsa UHS bellekleri kullanabilirsiniz, hem daha hızlı olur hem de uzun ömürlü bir yatırım olur, ancak UHS kartların fiyatları yüksektir.

SD Kart Kullanımı

Kartların tipine göre şekilleri ve büyüklükleri farklılık gösterir. Bu nedenle elinizdeki kartı cihazınıza takmaya çalıştığınızda bir uyumsuzluk olduğunu fark ederseniz kesinlikle zorlamayın. Aksi takdirde hem cihaza hem de karta zarar vermeniz söz konusu olabilir.

Eğer elinizdeki cihazınızla uyumlu ve doğru bir hafıza kartıysa, cihazınıza yanlış şekilde takmanız genellikle mümkün olmayacaktır. Çünkü cihazların üzerindeki kart yuvaları ve kartların tasarımı, yalnızca tek bir şekilde birbirine uyum sağlayıp takılabilecek şekilde yapılmıştır.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et