22 Ürün Bulundu
MARKALAR
MODELLER
STOK DURUMU
FİYAT ARALIĞI

Akım Koruyucu Prizler

Size Özel Fiyatımız

1.506,79 TL

- +
Size Özel Fiyatımız

137,09 TL

- +

Akım Korumalı Priz Nedir?

Akım korumalı priz, elektrik ile çalışan aletlerin yüksek akım ve voltaja maruz kalmasını engelleyen bir tür elektrik prizidir. Cihazın ani enerji dalgalanmaları sonucunda zarar görmesini engelleyecek bir yapıya sahiptir. Akım korumalı prizin içerisindeki devre, yüksek voltaj ve akım algıladığı zaman cihazınızı korur. Akım korumalı prizler cihazlarınızı yüksek voltaja karşı korur diyebiliriz.

Akım korumalı prizlerin dış görünüşü uzatma kablolarından pek farklı değildir yalnızca dış görünüşte değil aynı zamanda çalışma prensibinde de kendisini gösterir. Ucuz olduğu için sıradan uzatma kablolarına yönelmek ani bir dalgalanma sırasında cihazlarınızda büyük hasarlar oluşturabilir.

Akım Korumalı Priz Nerelerde Kullanılır?

Önem verdiğiniz elektronik aletleriniz için akım korumalı priz kullanmak daha faydalı olacaktır. Örneğin, bilgisayar, televizyon, telefonlar için şarj aletleri vb. ürünler olacaktır. Bu aletlerin akım korumalı bir prize bağlı olarak çalışması sizi büyük tehlikelerden koruyacaktır.

Akım Korumalı Prizlerin Çeşitleri Nelerdir?

Akım korumalı prizler 4lü, 6lı gibi çoklayıcı görevi gören bu prizlerde tekli olanlar, USB portuna sahip olanlar, hatta uzaktan kontrol edilebilen modeller bulunur. USB portuna sahip olanlar akıllı telefon ve tablet gibi USB bağlantısı üzerinden şarj edilebilir.

Akım Korumalı Priz Ne İşe Yarar?

Elektrik kaynağında yaşanacak bir kesinti ya da dalgalanma, kaynağa bağlı olan tüm cihazlar için potansiyel bir tehdit oluşturur. Özellikle fırtınalı havalarda ortaya çıkacak yıldırım gibi unsurlar, elektronik aletlerinizin önemli ölçüde zarar görmesine neden olur. Akım korumalı prizler olası bir güç dalgalanması sırasında elektrik akışının cihaza yönlendirilmesini engeller. Böylece, cihazların yüksek voltaj ve akıma maruz kalmasının önüne geçilmiş oluyor.

Akım Korumalı Prizler Neden Pahalı?

Akım korumalı prizlerin içerisinde fazldan bileşenler ve bir sigorta bulunduğu için daha pahalı olurlar. Bu sigortanın görevi ise olası bir yüksek voltajda kendini kapatarak cihazınıza yüksek voltajın iletilmesini engellemektir. Aynı zamanda malzeme kalitesi olarak da daha iyi olan bu tarz prizler haliyle daha pahalı olur.

Dalgalanma veya Ani Yükselişe Neden Olan Nedir?

Çok nadir olmakla birlikte en çok bilinen sebeplerden biri yıldırımdır. Daha yaygın nedenler arasında klimalar, asansörler ve buzdolapları gibi yüksek güçlü cihazların çalışması yer alır. İçlerindeki kompresörler ve motorlar açılıp kapanmak için çok fazla enerji gerektirir.

Anahtarlama yaparken, güç için ani, kısa talepler yaratır, böylece mevcut sabit voltaj akışını bozar. Hasar tipik olarak binanın elektrik sisteminde meydana gelir ve korunmazsa hemen olabilir veya hasar zaman içinde kademeli olarak meydana gelebilir.

Hatalı kablolama, elektrik şirketinin ekipmanıyla ilgili sorunlar ve arızalı elektrik hatları, güç dalgalanmalarının en yaygın kaynakları arasındadır. Evlerinize elektrik getiren karmaşık transformatörler ve hatlar sisteminde, bir hatanın düzensiz bir güç akışına neden olabileceği ve nihai bir güç dalgalanmasına neden olabileceği birçok olası nokta vardır.

Akım Korumalı Priz ile Standart Prizin Farkı Nedir?

Akım korumalı prizlerin en temel farkı, güç dalgalanmaları sırasında koruyucu etkiye sahip olmasıdır. Standart prizden farklı yapıdaki devresiyle cihazların hasar almalarını önleyebiliyor. Ayrıca akım korumalı prizler olası bir dalgalanma durumunda cihazlarınızı koruyucu bir duvar işlevi görüyorlar.

Aşırı Gerilim Koruyucu Nasıl Çalışır?

Tipik bir aşırı gerilim koruyucu, elektrik akımını priz boyunca çoklu uzatma kablosuna takılı cihazların sayısına iletir. Voltaj kabul edilebilir seviyenin üzerine çıkarsa, koruyucu ekstra elektriği çıkışların topraklama kablosuna yönlendirecektir. Topraklama kabloları, sıcak ve nötr kablolara paralel çalışır. Normalde akımı taşıyan sıcak ve nötr teller sisteminde bir arıza olması durumunda, elektrik akımının takip etmesi için bir yol sağlarlar.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et