Şart
Sepetim 0,00 TL

Bilgisayar & Tablet

7840 Ürün Bulundu
ÜRÜN FİLTRELE
MARKALAR
STOK DURUMU
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +
- +

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bilgisayar almaya karar verdiğinizde karşınıza birkaç seçenek çıkmaktadır.

  • Her gittiğiniz yere götürmek için bir bilgisayar arıyorsanız bir laptop sizin için ideal olacaktır ve taşıma sorununu en aza indirecektir.
  • Bilgisayar alırken taşınabilir olması sizin için önemli değilse ve aynı fiyata daha fazla performans arıyorsanız bir masaüstü bilgisayar daha faydalı olacaktır.

Doğru kararı vermek sizin ihtiyaçlarınıza bağlıdır Bu iki ana bilgisayar kategorisi dışında pek çok farklı bilgisayar modeli bulunur.

Kullanım amacınız nedir?

Bilgisayarı alma amacımıza bağlı olarak en çok nerede kullanacağınızı düşünebilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlar, laptoplara göre aynı fiyata daha fazla performans sunar. Ayrıca tamir masrafları da dizüstü bilgisayarlara göre çok daha azdır. Özellikle oyun oynamak isteyen oyuncular için masaüstü bilgisayarlar iyi bir seçim olabilirken, iş yerinde kullanmak için de ideal bir seçenek olabilir.

İnternet sitelerinde dolaşmak, dizi ve film izlemek için en uygun seçeneklerden birisi olan notebook modelleri bu amaçlarla bilgisayar kullanmak isteyen kullanıcıların öncelikli tercihi olmalıdır. Taşınabilir oyun sistemine sahip olmak isteyenler için de oyunculara yönelik çeşitli gaming laptop modelleri bulunur ve oyunculara iyi bir performans deneyimleme imkânı sunar.

Ayrıca çizim yapma amacıyla profesyonel bir model seçmek isteyen kullanıcılar da özellikle grafik tasarım için laptop modellerini kontrol edebilir.

Masaüstü bilgisayarlar güçlü teknik özelliklere sahip olması bu bilgisayar modellestürini bir adım daha öne taşır. Alan sıkıntısı olmayan kullanıcılar da tercih etmektedir. Genel olarak laptoplardan daha iyi performansa sahip olan masaüstü bilgisayarlar, tıpkı dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi günlük işlerinizde size yardımcı olur. Ayrıca masaüstü bilgisayarlar; işlemci ve ekran kartı gibi parçaların değişilmesi veya güncellenmesi için daha elverişlidir.

Bilgisayar ekran boyutu ve çözünürlüğü nasıl olmalı?

Ekran boyutları 14 inçten küçük olan laptoplar kullanıcısına taşıma açısından kullanım kolaylığı sunar. Günlük kullanım için laptop almak isteyen kullanıcılar için 15-16 inç notebook modelleri ideal olacaktır. Oyun için gaming laptop arayan kullanıcılara yönelik 17 inç düzeyinde ekran sunan modeller tercih edebilirler.

Masaüstü bilgisayarlar için monitör arıyorsanız boyutu fazla dikkate almanıza gerek yok. Çünkü alan sıkıntısı olmadığından diğer özellikleri daha fazla önem taşıyacaktır Genellikle 19-27 inç arasında sıralanan masaüstü bilgisayar monitörleri; IPS panel, 1 ms'ye kadar gecikme süresi, yüksek Hz yenileme hızı ve güncel bağlantı destekleri (Freesync vs.) ile öne çıkar. Sitemizden geniş ürün seçenekleri arasında bütçenize uygun bir monitörü seçebilirsiniz.

Hangi işletim sistemi seçilmeli?

Bilgisayar satın alırken cihazın hangi işletim sistemine sahip olması gerektiğine karar vermeniz gerekir. Microsoft'un en son işletim sistemi olan Windows 10’u seçebilirsiniz.

MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarları da tercih edebilirisiniz. Windows'ta olduğu kadar oyun imkânı sunmasa da daha güvenli kullanıcı deneyimi vadetmektedir. Apple, iOS işletim sistemine sahip diğer cihazlarla uyumlu olmasıyla da çok fazla tercih edilmektedir.

Aldığınız bilgisayarda işletim sistemi seçmeyip yani freedos olarak satın alıp Linux tabanlı işletim sistemlerini kullanabilirsiniz. Linux tabanlı ücretsiz birçok işletim sistemi bulunmaktadır.

Donanım özellikleri ne olmalı?

Bir bilgisayarın performansını donanım özellikleri belirlerken hızını ise bilgisayarda yer alan işlemci belirler. Hem Intel hem de AMD, farklı işlemci modelleri ile kullanıcılara pek çok seçenek sunmaktadır. Bu işlemci modellerinin saat hızı ise GHz olarak ölçülür ve bilgisayarın hızlı işlem yapmasında önemli rol oynar. İşlemcilerin ayrıca kaç çekirdekli olduğuna göre yaptığı işlemlerin hızı, dolayısıyla bilgisayarın performansı da etkilenmektedir.

Bilgisayarın sahip olduğu bellek (RAM) miktarı arka planda daha fazla işlem yapılmasına izin verir. Günlük kullanım için 4-8 GB RAM miktarı bile fazla olabilir. Ancak video düzenleme gibi daha ağır işlemler için bilgisayar almak isteyen kullanıcıların en az 8 GB RAM tercih etmeleri gerekmektedir.

Bilgisayarda bulunan ekran kartı özellikle oyun tutkunları yani gamerlar için oyun bilgisayarları büyük önem taşıyor. Ekran kartı tarafında ise NVIDIA GeForce ve AMD Radeon serisi ürünler dikkat çekiyor. Yüksek grafik kalitesi isteyen oyunlar, render çalışmaları ve 3 boyutlu modelleme gibi grafik gücü isteyen işlemler için NVIDIA GeForce RTX serisi ya da AMD Radeon 500 serisi ekran kartlarını tercih edebilirsiniz.

Masaüstü ya da dizüstü fark etmeksizin yeni çıkan bilgisayar modellerinin çoğunda SSD adı verilen katı hal diskleri kullanılıyor. Özellikle hız ve verimlilik bakımından geleneksel HDD modellerine göre büyük bir üstünlük sağlayan SSD'ler, 120 GB kapasiteden başlayarak 2 TB düzeyine kadar ulaşıyor.

Laptop ağırlığı ne kadar olmalıdır?

Taşınabilirlik açısından en iyi dizüstü bilgisayar modelleri genellikle 1.5 kg altında olanlardır. Ultrabook olarak adlandırılan ince laptop modelleri, hafif olmaları ile her yere taşınabilmekte ve sürekli hareket halinde olan kişiler için ideal seçenek olmaktadır. Günlük kullanım için ise 2-3 kg ağırlığa sahip dizüstü bilgisayarlar yeterli olmaktadır.

Masaüstü bilgisayarlar ise dizüstü bilgisayarlar kadar sık taşınmadığı için ağırlık konusunda biraz daha esnek davranıyor. Dolu bir kasa ortalama olarak 5 kg civarında bir ağırlığa sahipken, bu ağırlık kasa malzemesi ve içerisinde yapılan modifikasyonlara göre değişkenlik gösteriyor.

Hangi bağlantı türleri olmalı?

Günümüzde USB 3.1 ve USB 3.0 bağlantı girişleri yüksek aktarım hızı sundukları için sıkça tercih ediliyor. Yeni nesil MacBook'larda ThunderBolt teknolojisinin yanı sıra USB Type-C formatındaki bağlantı girişleri de bulunuyor. Ayrıca görüntü aktarımı için HDMI, DisplayPort, VGA ve DVI gibi güncel çözümler de öne çıkıyor. İnternet için kablosuz bağlantı desteği, Gigabit ethernet bağlantısı gibi bağlantı desteklerinin yanı sıra mikrofon ve hoparlör bağlantısı da ses teknolojilerinin geliştiği bu dönemde öne çıkıyor.

Tablet alırken nelere dikkat edilmelidir?

Tablet, telefon ve bilgisayar gibi cihazlarda en önemli donanım işlemcidir. Tablet alırken mutlaka iyi bir işlemciye sahip olan tabletler seçilmelidir. Tablet fiyatları da seçmenize yardımcı olabilmektedir. Tablet alınırken en dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında RAM gelmektedir. Yüksek RAM'e sahip olan bir tablet daha yüksek bir performans sağlar.

Alacağınız tabletin dış kasasının sağlam olması kullanım ömrünü uzatacaktır. Diğer önemli nokta ise şarj süresidir. Eğer alacağınız tableti yoğun bir şekilde kullanacaksanız mutlaka şarj ömrü uzun olan bir tablet seçmelisiniz. Fazla kullanımlarda şarj sorun olabilmektedir.

Ayrıca tabletin ekran boyutu, işletim sistemi ve işletim sistemi sürümü de dikkat edilmesi gereken özelliklerdir.

Tablet türleri nelerdir?

Tabletler, klavye türüne ve fiziksel görünümüne göre sınıflandırılabilir. Booklet türü tabletler fiziksel klavye kullanmazlar (opsiyonlar haricinde). Kitap şeklindedirler ve sanal klavye kullanırlar. Apple iPad ve samsung tablet en bilindik booklet türü tabletlerden biridir. Hibrid ve konvetribl olan tabletler ise hem sanal klavyeye, hem de fiziksel klavyeye sahiptir. ASUS Transformer Book buna örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca iPad Mini gibi mini tabletler ve Galaxy Note 3 gibi phabletler de tablet türleri arasındadır.

Laptop, Netbook ve Tablet PC nin hangisini almalıyım?

Dizüstü bilgisayar satın almaya karar verdiyseniz ilk olarak bütçenizi belirlemelisiniz. iPad’in tablet PC ve netbook fiyatları değişkenlik göstermektedir. Laptop’lar ise her iki bilgisayar çeşidinden de daha pahalı. Tasarım özellikleri ve donanımı arttırdığınız zaman fiyatta buna göre artmaktadır. Satın alacağınız bilgisayardan yüksek performans bekliyorsanız Laptop tercih etmelisiniz Netbook ve Tablet PC’ler Laptoplar kadar hızlı değiller.

Gündelik ofis işleri, yazı yazmak, e-postalar ve mesajlar göndermek için bu cihazların herhangi biri işinizi görecektir. Sürekli yazma ihtiyacınız varsa tam boyutta bir klavyeye ihtiyacınız var, bu da ihtiyacınızın laptop’lar bu konuda daha iyi diyebiliriz.

Oyuncular için iyi bir oyun deneyimi almak oynamak istiyorsanız tabi ki Laptop tercih etmelisiniz. Netbook’larla bunu yapamazsınız ancak eski küçük oyunları oynayabilirsiniz. Tablet PC’ler içinde oynayabileceğiniz oyunlar mevcut.

İnternet, film, müzik dışında bir şey yapmıyorsanız Tablet PC’ler size göre fiyatı bakımından ve parlak geniş ekrana sahip olması film severler için iyi bir tercih olacaktır.

Masaüstü mü, yoksa dizüstü (laptop) mu?

Bilgisayarınızı taşıma konusundan rahat olmak ve rahat hareket etmek sizin için önemliye dizüstü bilgisayar tercih edebilirsiniz. Ancak daha büyük ekranın esnekliğini ve grafik kartı, sabit disk sürücüsü, RAM gibi diğer bileşenleri yeri geldiğinde yükseltmek isterseniz, o hâlde en güzeli bir masaüstü PC tercih etmek olacaktır. Bilgisayar fiyatları bilgisayar alırken sizin karar vermenizde de etkin bir rol oynamaktadır.

Dizüstü bilgisayar tercih ederseniz, bu durumda boyut ve ağırlık gibi unsurları dikkate almalısınız. 12 inçlik bir dizüstü bilgisayar yerine 17 inçlik bir dizüstü bilgisayar tercih sizin için daha iyi olacaktır ancak bu durumda boyut ve ağırlık da artacaktır. Dizüstü bilgisayarların giderek daha güçlü hâle gelmesine rağmen; oyun oynama, video düzenleme, animasyon yapımı ve benzeri, grafik gücü gerektiren uygulamalar için masaüstü bilgisayar hâlâ en iyi seçenek gibi görünüyor.

Laptop ve PC arasında kalmışken gürültü, soğutma ve çevresel birimleri de dikkate almak gerekiyor. Ayrıca aynı teknik özelliklere sahip olan bir dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarı karşılaştırdığımızda, birincisi daha maliyetli olacaktır. Çünkü ekran ve giriş mekanizmalarını da bir arada alıyor, aynı zamanda pil için de para veriyorsunuz.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et